Course Schedule

Term: 
Academic Department
# of Credits
Days
Start Time
Professor Name
General Education Requirements





 
You can find book prices by clicking "textbook information" at the campus shop website. Campus Shop
To view rosters or syllabi or to register for courses, please log in.
Syn Section Title GenEd Professor Place Days Begin End Credits Enr/Cap
029650 AART-104-A
Prin of Animation I
 
 
Zach Gray
TTh 1:00PM 3:20PM 3.00 22/23
029651 AART-212-A
Storyboard & Previs
 
 
Hendel Butoy
MW 8:30AM 10:50AM 3.00 9/18
029652 AART-212-B
Storyboard & Previs
 
 
Hendel Butoy
MW 3:30PM 5:50PM 3.00 8/18
029653 AART-216-A
Character Animation I
 
 
Hendel Butoy
MW 1:00PM 3:20PM 3.00 9/12
029654 AART-236-A
Visual Development
 
 
Zach Gray
TTh 8:30AM 10:50AM 3.00 9/12
029655 AART-242-A
Character Design
 
 
Jesse Rademacher
MW 3:30PM 5:50PM 3.00 9/12
029656 AART-316-A
Collaborative Studio
 
 
Jesse Rademacher
TTh 1:00PM 5:50PM 3.00 6/12
029658 AART-366-A
Compositing
 (Full)
 
Zach Gray
(Full)
MW 8:30AM 10:50AM 3.00 13/12
029659 AART-426-A
Senior Studio
 
 
Hendel Butoy
TTh 1:00PM 5:50PM 3.00 6/10
029660 AART-495-A
DS: Advanced Visual Dev
 (Full)
 
Zach Gray
(Full)
3.00 1/1
029661 AART-495-B
DS: Collab Studio Sequent Art
 (Full)
 
Jesse Rademacher
(Full)
3.00 1/1
029664 ACA-050-A
Adventist Colleges Abroad
 (Full)
 
Carlos Parra
(Full)
0.00 39/0
029665 ACCT-103-A
College Accounting
 
 
I-5 Econ & Bus
G2 Practical Skills
Robert Montague
MW 11:00AM 12:15PM 3.00 22/40
029666 ACCT-221-A
Prin Accounting I
 
 
I-5 Econ & Bus
G2 Practical Skills
Julie Hyde
MWF 8:00AM 8:50AM 3.00 37/39
029667 ACCT-221-B
Prin Accounting I
 
 
G2 Practical Skills
I-5 Econ & Bus
Robert Gadd
MWF 9:00AM 9:50AM 3.00 46/70
029668 ACCT-221-C
Prin Accounting I
 
 
I-5 Econ & Bus
G2 Practical Skills
Julie Hyde
MWF 11:00AM 11:50AM 3.00 38/39
029669 ACCT-222-A
Prin Accounting II
 
 
G2 Practical Skills
Jon Wentworth
MWF 9:00AM 9:50AM 3.00 29/39
032373 ACCT-295-A
DS:Principles of Accounting I
 (Full)
 
Robert Gadd
(Full)
3.00 1/1
029670 ACCT-311-A
Intermediate Acct I
 
 
Robert Gadd
MTWTh 5:10PM 6:00PM 4.00 27/30
029672 ACCT-321-A
Managerial Acctg
 
 
Jon Wentworth
TTh 9:30AM 10:45AM 3.00 30/50
032107 ACCT-322-A
Cost Accounting
 
 
Julie Hyde
TTh 9:30AM 10:45AM 3.00 16/30
032108 ACCT-443-A
Accounting Systems
 
 
Doug Frood
TTh 8:00AM 9:15AM 3.00 13/18
029673 ACCT-456-A
Federal Taxation
 
Also Meets: BH 1010 - Th at 12:00 - 1:15 PM 
Jon Wentworth
T 11:00AM 12:15PM 3.00 11/38
032116 ACCT-505-B
Financial Acct
 
Sep 2-Nov 21; Elisa Adeogun Facilitator  
Elisa Adeogun
Robert Gadd
3.00 1/30
029674 ACCT-507-A
Inter Finan Acctg
 
 
Robert Gadd
MTWTh 5:10PM 6:00PM 3.00 27/30
032119 ACCT-520-A
Accounting Theory
 
Sep 2-Nov 21 Section is Cross-listed. 
Robert Gadd
Th 6:15PM 9:30PM 3.00 2/30
029675 ACCT-556-A
Federal Taxation
 
Also Meets: BH 1010 - Th at 12:00 - 1:15 PM 
Jon Wentworth
T 11:00AM 12:15PM 3.00 2/30
029676 ACCT-595-A
Is:interm Fin Acct II
 (Full)
 
Robert Gadd
(Full)
3.00 1/1
029677 ADAC-151-A
Scuba Diving
 
Also Meets: ILES POOL - W at 7 - 9 PM 
P-1B Physical Activity
G3 Recreational Skills
Nora McCarthy
Robert Benge
M 7:00PM 9:00PM 1.00 14/26
029678 ADAC-200-A
Gym Climbing
 (Full)
 
P-1B Physical Activity
G3 Recreational Skills
Mike Boyd
(Full)
TTh 9:30AM 10:20AM 1.00 12/12
029679 ADAC-212-A
Backpacking
 
 
P-1B Physical Activity
G3 Recreational Skills
Judy Sloan
M 4:30PM 6:10PM 1.00 9/15
032173 ADAC-214-A
Mtn Biking
 
 
P-1B Physical Activity
G3 Recreational Skills
Harold Mayer
TTh 3:00PM 3:50PM 1.00 4/12
029680 ADAC-262-A
Intro to Camping
 
 
P-1B Physical Activity
G3 Recreational Skills
Judy Sloan
MW 12:00PM 12:50PM 1.00 5/25
031827 ALHT-111-A
Intro Hlth Professions
 
 
Randy Bishop
M 7:00PM 7:50PM 1.00 50/60
032129 ART-101-A
Intro to Drawing
 
Non-majors only  
G1 Creative Skills
S-3C Creative Skills
Jennifer Rubin
MW 6:00PM 8:20PM 3.00 12/20
029681 ART-104-A
Drawing I
 (Full)
Class reserved for Art majors and minors  
S-3C Creative Skills
G1 Creative Skills
Elizabeth Pontvik
(Full)
MW 1:00PM 3:20PM 3.00 23/20
029682 ART-104-B
Drawing I
 
Class reserved for Art majors and minors  
G1 Creative Skills
S-3C Creative Skills
Elizabeth Pontvik
TTh 3:30PM 5:50PM 3.00 19/20
029683 ART-104-C
Drawing I
 
Class reserved for Art majors and minors  
S-3C Creative Skills
G1 Creative Skills
Elizabeth Pontvik
TTh 1:00PM 3:20PM 3.00 17/20
029685 ART-109-A
2D Fnd-Plane & Color
 
 
G1 Creative Skills
S-3C Creative Skills
Marc Boyson
MW 1:00PM 3:20PM 3.00 17/25
029686 ART-109-B
2D Fnd-Plane & Color
 
 
S-3C Creative Skills
G1 Creative Skills
Marc Boyson
TTh 3:30PM 5:50PM 3.00 17/25
029687 ART-109-C
2D Fnd-Plane & Color
 
 
G1 Creative Skills
S-3C Creative Skills
Marc Boyson
TTh 1:00PM 3:20PM 3.00 19/25
029688 ART-221-A
Painting I
 (Full)
 
G1 Creative Skills
Elizabeth Pontvik
(Full)
MW 9:30AM 11:50AM 3.00 11/10
029689 ART-222-A
Painting II
 (Full)
 
G1 Creative Skills
Elizabeth Pontvik
(Full)
MW 9:30AM 11:50AM 3.00 11/10
029690 ART-235-A
Ceramics
 
 
S-3C Creative Skills
G1 Creative Skills
John Cline
M 6:00PM 9:00PM 3.00 18/20
032001 ART-235-B
Ceramics
 
 
S-3C Creative Skills
G1 Creative Skills
John Cline
W 6:00PM 9:00PM 3.00 17/20
029692 ART-295-A
DS: Color Theory
 (Full)
 
Leah Hackett
(Full)
W 6:00PM 7:50PM 2.00 8/1
029693 ART-295-B
DS: Ceramics
 
 
John Cline
2.00 0/1
029694 ART-295-C
DS: 2-D Foundations
 
 
Marc Boyson
1.00 0/1
029695 ART-295-D
DS: Ceramics
 
 
John Cline
1.00 0/1
032406 ART-295-E
DS: Drawing I
 (Full)
 
Jesse Rademacher
(Full)
3.00 2/1
Upload Syllabus
Select the syllabus file on your computer to upload.